מטופלים רבים מגיעים אלי עם שריר קרוע, או שברי מאמץ בעקבות פעילות ספורטיבית מאומצת. חשוב להבין שהרקע לפגיעה אינו רק המאמץ עצמו אלא הוא נוצר על רקע מספר גורמים:

  • תזונה לקויה: בד”כ מחזור בויטמין B12, לפעמים ירידה ברמות המגנזיום. אלו אופייניים במיוחד אצל אנשים שמאמצים תזונה צמחונית או טבעונית, מבלי לאזן את התפריט שלהם כך שיכיל את כל הויטמינים והמינרלים הנחוצים לבריאות גופם.
  • מאמץ ספורטיבי לא מבוקר: במקרים רבים של פציעות ספורט המטופל מתחיל מאמץ גופני חד ו/או פתאומי. זה יכול להיות בעקבות החלטה “להתחיל לעשות ספורט” ללא עליה הדרגתית ברמת המאמץ, או בגלל פעילות ספורטיבית ללא חימום נכון של השרירים והמפרקים או בגלל הדרכה חובבנית.

מי שסובל מפציעת ספורט נמצא בקונפליקט שמעצבן אותו: מצד אחד – הוא מבין שהפציעה נוצרה בגלל מאמץ היתר שעשה בספורט, ומצד שני רוצה להמשיך לעסוק בספורט ומבין שהפגיעה תאלץ אותו להפסיק לגמרי לעסוק בספורט.

אז זהו, שזה לא נכון, מי שסובל מפציעת ספורט צריך להמשיך לעסוק בספורט, אלא שהוא חייב להתאים את הפעילות למצבו הבריאותי ולעבוד בזהירות רבה. הפסקת הפעילות הספורטיבית תגרום להרעה במצבו הכולל ותאט את קצב ההחלמה –יעלה הסיכון לפציעה חוזרת באותה רקמה ובשריר תיווצר רקמה צלקתית,.

לא רק זה, אלא שפעילות ספורטיבית נכונה חיונית גם להחלמה נכונה של רקמת השריר הפגועה. כמובן שהפעילות תהיה בעוצמה נמוכה ובמינון מתון, וחשוב שתלווה בטיפול מקצועי מתאים: עיסוי, דיקור, תמיכה קינסיולוגית ועוד.

המשיכו לעשות ספורט, אך שימרו על גופכם!