1013 טיפול בחולי אסטמה ואלרגיהאסטמה כרונית היא תופעה של קוצר נשימה כתוצאה מהיצרות של דרכי הנשימה העליונות. במידה ולא מטפלים באסטמה, יתווספו למחלה גם גודש נוזלים, הסימפטומים יחמירו והחולה עלול להגיע אפילו עד לחנק. הטיפול המקובל באסטמה כרונית הוא באמצעות שאיפת חומרים המרחיבים את דרכי הנשימה, בעיקר וונטולין במשאף. טיפול זה מטפל בסימפטום אך אינו מטפל במחלה עצמה ולכן אינו מסוגל לרפא את הגוף.

אסטמה של העור הינה פגיעה בעור במקומות שונים בגוף המתבטאת בקילוף עור, פצעים ונגעים מסוגים שונים. לרוב הפגיעה תהיה על פני שטח גדול ותפריע לתפקוד הימיומי של החולה: הוא ירגיש גירוד בעור, צריבה ועוד. הטיפול המקובל הינו בעזרת משחות סטרואידיות אשר מטפלות בסימפטומים בעור אך אינן מטפלות בשורש המחלה.

אלרגיה הינה רגישות של המערכת החיסונית לחומר מסויים המצוי בסביבה, אבק, פריחה, מאכלים שונים  ועוד, אשר מעוררים מגוון תגובות נרחב של המערכת החיסונית: גודש במערכת הנשימה, נפיחות דרכי הנשימה, פריחה, שלשולים ועוד. הטיפולים באלרגיה הינם מגוונים, החל מהרגלת המערכת החיסונית לחומר האלרגני (זריקות) ועד לטיפול סטרואידי.

חשוב להבין ששלושת מחלות אלו מתפרצות ומחמירות בעיקר על רקע רגשי ומתח נפשי. כל חולה אסטמה יודע שכאשר הוא במתח, מתרגז או לחוץ, הסימפטומים של המחלה יחריפו, והוא יחזור למשאף. כך גם באסטמה של העור ובאלרגיה, הגוף מגיב בנקודות החולשה שלו כאשר הוא נחשף למתח ולעומס רגשי.

לכן הטיפול במחלות אלו יהיה משולב מטיפול גופני לצד טיפול רוחני המטפל בנפש: האבחון יעשה במגוון כלים, כולל שימוש ברפואת הרמב”ם והקבלה. הטיפול באסטמה ובאלרגיה ישלב דיקור אשר ממוקד בדרכי הנשימה ובריאות, רפלקסולוגיה הוליסטית ושימוש בתוספי מזון אשר מנקים את הגוף מרעלים ומשפרים את התמודדות התאית של הגוף עם גורמי המחלה.